?  نقد و بررسی فیلم مسیر انحرافی
سایت تفریحی اس ام اس جوکز

نقد و بررسی فیلم مسیر انحرافی

مسیر انحرافی و لاست

 

نویسنده‌ی سریال «مسیر انحرافی» درباره‌ی شباهت‌های این سریال با سریال «لاست» گفت: این دو سریال، هیچ ربطی به هم ندارند. ما یک پلات قصه داریم که سقوط هواپیما در یک جزیره‌ی ناشناخته است. اگر بخواهیم این طور فکر کنیم که هر هواپیمایی که در جزیره‌ای ناشناخته سقوط می‌کند، «لاست» است دیگر هیچ هواپیمایی نباید سقوط کند چون همه‌ی آن‌ها شبیه «لاست» می‌شود.

ادامه در  ادامه مطلب بخوانید

نویسنده‌ی سریال «مسیر انحرافی» با نگارش این مجموعه، اولین طنز شبانه‌اش را تجربه می‌کند؛ او معتقد است: نوشتن فیلمنامه‌های طنز سخت است چون مردم ما طناز هستند و به هر چیزی نمی‌خندند.
زامیاد سعدوندیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، درباره‌ی سریال «مسیر انحرافی» گفت: طرح این کار، جدید و نو است و خدا را شکر که تکراری نیست تا بخواهیم آن را با کار دیگری مقایسه کنیم. من نیز اصولا ادعای طنزنویسی ندارم و امیدوارم «مسیر انحرافی» به سطح خوبی برسد و مردم و منتقدان آن را بپسندند.
این نویسنده درباره‌ی تفاوت «مسیر انحرافی» با سایر طنزهایی که از تلویزیون دیده‌ایم، گفت: می‌توانم قول بدهم در این کار نه آفتابه، نه پیژامه و نه صف دستشویی داریم؛ با این‌ که موقعیت زندگی در جزیره می‌توانست چنین چیزهایی را توجیه کند. ما امیرحسین رستمی، پوریا پورسرخ، فرزاد حسنی و سایر بازیگرانی را داریم که روی بازی‌شان مسلط هستند، شقایق دهقان را داریم که از یک سطح خاصی پایین‌تر بازی نمی‌کند؛ چهره جدیدی به نام مجید واشقانی را معرفی می‌کنیم؛ کارگردانی داریم که میزانسن را به خوبی می‌شناسد و تصویربردار و صدابردار خوبی داریم.
او ادامه داد: تیم ما تیم خوبی بود در نتیجه اتفاقی که با این تیم افتاد نمی‌توانست بد باشد. در این کار دغدغه‌ی همه بازی کردن بود. ما ساعت‌ها راجع به بازی‌ها و متن بحث می‌کردیم. «مسیر انحرافی» جزو معدود کارهایی بود که بازیگران پیشنهاداتی می‌دادند که روی متن طنز به خوبی می‌نشست.
سعدوندیان خاطرنشان کرد: من به عنوان نویسنده با ۲۴ ـ ۲۵ شخصیت زندگی می‌کردم و طبیعتا نمی‌توانستم تسلطی که هر بازیگر به تنهایی روی نقشش دارد را داشته باشم. به همین دلیل هم نظرات بازیگران را می‌پذیرفتم. آن‌ها نظرات خوبی می‌دادند که روی نقش‌ها می‌نشست.
نویسنده‌ی سریال «مسیر انحرافی» درباره‌ی شباهت‌های این سریال با سریال «لاست» گفت: این دو سریال، هیچ ربطی به هم ندارند. ما یک پلات قصه داریم که سقوط هواپیما در یک جزیره‌ی ناشناخته است. اگر بخواهیم این طور فکر کنیم که هر هواپیمایی که در جزیره‌ای ناشناخته سقوط می‌کند، «لاست» است دیگر هیچ هواپیمایی نباید سقوط کند چون همه‌ی آن‌ها شبیه «لاست» می‌شود.
او ادامه داد: در جریان این قصه یک اجتماع کوچک تشکیل می‌شود که این می‌تواند در خیلی از کارهای دیگر هم اتفاق بیفتد. ما می‌توانستیم به جای هواپیما چیز دیگری را وارد قصه کنیم که با چپ کردن آن شخصیت‌ها وارد فضایی ناشناخته می‌شوند. اما این طرح درنیامد.
سعدوندیان همچنین تصریح کرد: ممکن است در برخی مواقع شخصیت‌ها به «لاست» شباهت پیدا کنند ولی این طور نیست که «مسیر انحرافی»، «لاست ایرانی» باشد. به هر حال اجتماع کوچکی تشکیل می‌شود و واکنش‌های مختلفی در این اجتماع به وجود می‌آید. دغدغه‌های شخصیت اصلی در «مسیر انحرافی» چیزی نیست که در «لاست» وجود داشت. این دو زمین تا آسمان با هم فرق می‌کنند.

بررسی سریال مسیر انحرافی

زامیاد سعدوندیان در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو درباره‌ی شخصیت عارف ساتور با بازی فرزاد حسنی که گفته می‌شود همان ساویر «لاست» است، توضیح داد: شخصیتی که فرزاد بازی می‌کند به دلیل توانایی‌های او و بیان خوبش چندوجهی است؛ من قبول ندارم که او ساویر است. ساویر خودخواسته و بنا به اتفاقاتی که در گذشته‌اش رقم می‌خورد مسایلی را پیش می‌آورد و بد من قصه می‌شد ولی عارف ساتور به خاطر آدم‌های قصه مجبور می‌شود نقش‌هایی را بازی کند. خط مشی فرزاد حسنی با ساویر متفاوت است. فرزاد از یک سری اتفاقات خط می‌گیرد و کارهایی را انجام می‌دهد که به خاطر حفظ جان مردم و کسانی که در جزیره هستند اتفاق می‌افتد اما ساویر فقط به خاطر خودش و اتفاقاتی که در گذشته‌اش رخ داده کارهایش را انجام می‌دهد.
نویسنده «مسیر انحرافی» ادامه داد: مممکن است از نظر منطقی شباهت‌هایی بین آن دو وجود داشته باشد اما منطق این دو شخصیت یکسان نیست و دغدغه‌هایشان متفاوت است.
سعدوندیان در ادامه‌ی این گفت‌و‌گو خاطرنشان کرد: در حال حاضر شخصیت‌ها تازه معرفی شده‌اند و موتور قصه هنوز روشن نشده باید منتظر باشیم تا موتور قصه روشن شود تا ببنیم واکنش مردم نسبت به قصه چیست.
این نویسنده همچنین درباره نگارش داستان «مسیر انحرافی» توضیح داد: زمانی که من به «مسیر انحرافی» آمدم سه قسمت اول ضبط شده بود البته به جز سکانس‌های مربوط به امیرحسین رستمی که هنوز طراحی نشده بود و من احساس کردم نیاز است چنین شخصیتی طراحی شود. به همین دلیل سکانس‌هایی را برای دانشمند طراحی کردم. مساله تا آن زمان فقط این بود که هواپیما سقوط می‌کرد و همه چیز به طور اتفاقی رخ می‌داد و عنصر تصادف و حادثه در آن زیاد بود ولی من به این نتیجه رسیدم که باید داستان سیر منطقی داشته باشد؛ بنابراین دانشمند را وارد قضیه کردم چون به این منطق احتیاج داشتیم.
وی افزود: در آن زمان بخش‌هایی از قسمت‌های پنجم و ششم گرفته شده بود اما کارگردان و تهیه‌کننده به من اجازه دادند سکانس‌هایی را حذف کنم. چون منطق من با منطق نویسنده قبلی یکسان نبود و برخی از بخش‌ها باید کنار گذاشته می‌شدند، به همین دلیل حدود هفتاد درصد از چیزی که از قسمت‌های پنج و شش تصویربرداری شده بود حذف شد تا داستان شکل جدیدی به خود بگیرد.
برچسب ها :

ارسال نظر
 
?
1,393 views